Ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku byly požehnané tři opravené hřbitovní kaple

  • od

Ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku dnes byly požehnané tři opravené hřbitovní kaple u kostela Nejsvětější Trojice. Barokní kaple se střechami krytými šindelem podle památkového katalogu pocházejí z roku 1720. Malá obec je s pomocí dotací postupně opravovala tři roky. Po poutní mši požehnal kaple generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka.

Kostel se hřbitovem je na návrší nad Vysokými Studnicemi, patří k dominantám krajiny. Kostel je římskokatolické církve, zatímco o hřbitov s kaplemi a ohradní zdí se stará obec. „Já si myslím, že Vysoké Studnice, jak farnost, tak obec, jsou takovým krásným dokladem toho, že i v malé farnosti, v malé obci se mohou udělat veliké věci,“ řekl generální vikář ČTK k obnově areálu.

Ve Vysokých Studnicích žije okolo 400 lidí. Starosta Milan Souček (nestraník) řekl, že kaple byly ve špatném stavu, škodila jim i vlhkost. Obec tam nechala udělat drenáže, opravené jsou omítky, okna a vstupy, spravené střechy jsou pokryté šindelem. Náklady na opravy kaplí a ohradní zdi převýšily dva miliony korun, přibližně polovinu pokryly státní a krajské dotace, uvedl.

Zdroj: ČTK, 4.6.2023