Litoměřický hřbitov mění tvář: nové zázemí, rozšíření i důstojnější prostředí pro návštěvníky

  • od

Městský hřbitov v Litoměřicích se dočkal výrazné proměny. Část správní budovy byla kompletně zrekonstruována – v původním podloubí vznikla nová kancelář administrativní správy a také vytápěné zázemí pro návštěvníky. Ti už tak nebudou muset čekat v průjezdu, ale pohodlně a v soukromí vyřeší své záležitosti. Nové prostory se otevřou koncem února.

„Dosavadní podmínky byly nevyhovující jak pro nás, tak pro veřejnost. Nové zázemí nám i návštěvníkům výrazně usnadní práci i komunikaci,“ popsala správkyně hřbitova Eva Štorkánová.

Stavební úpravy za 1,2 milionu korun zahrnovaly zateplení, výměnu oken, podlahové vytápění a novou elektroinstalaci včetně přípravy pro kamerový systém.

V posledních dvou letech prošel hřbitov řadou dalších změn – opravily se cesty, rozšířila se urnová místa, provedly se dendrologické posudky stromů a obnovila se historická studna, která bude brzy zprovozněna. Pokračuje také pasportizace hrobových míst.

Největší výzvou do budoucna je rozšíření hřbitova směrem na východ, zejména kvůli rostoucímu zájmu o kolumbária a urnová místa. V roce 2024 se počítá s přeložkou plynovodu, budováním nájezdu, parkoviště a obslužných cest. Nová část hřbitova by měla nabídnout i moderní obřadní síň s větší kapacitou – nyní je projekt ve fázi studie.

Další dlouhodobou vizí je zřízení rozptylové loučky v západní části hřbitova, kde se nacházejí zanedbané hroby z období 2. světové války. Kvůli náročné exhumaci zde nelze stavět, proto město zvažuje pouze citlivé krajinářské úpravy.

Litoměřický hřbitov má více než 230 let a přes 8 000 hrobových míst. Podle radního a historika Filipa Hrbka si tato památná lokalita zaslouží nejen péči, ale i pozornost z hlediska historické a umělecké hodnoty. Probíhá zde průzkum starých hrobek i vojenských pohřebišť.

Odkaz: Městský hřbitov Litoměřice

Zdroj: MÚ Litoměřice, Portál Monumentis