Instrukce pro nakládání s opuštěným hrobovým zařízením pomáhá provozovatelům pohřebišť

  • od

Rozhodujícím faktorem pro to, zda opuštěné hrobky nebo nemovitá hrobová zařízení připadnou do vlastnictví státu, nebo obce, je datum, kdy k opuštění došlo.

Takový je klíčový vzkaz instrukce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pro postup při nakládání s hrobkami a hrobovým, na jejímž vzniku se podílelo Ministerstvo pro místní rozvoj. Dokument, který je zveřejněný na webových stránkách ÚZSVM je určený především provozovatelům pohřebišť.

Tzv. nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník) stanovil desetileté přechodné období, kdy se o opuštěné nemovitosti včetně hrobek a hrobových zařízení mohli přihlásit jejich vlastníci. Lhůta odstartovala s nabytím účinnosti občanského zákoníku 1. ledna 2014 a skončila 31. prosince 2023. Opuštěné hrobky a hrobová zařízení, včetně německých, tak mohou přejít do majetku nového vlastníka.

Přímý přechod na obec

Jestliže k opuštění došlo kdykoli v době před 1. lednem 2014, měly by být hrobka či nemovité hrobové zařízení zaevidovány do majetku obce, která je vlastníkem pozemku (viz § 3056 občanského zákoníku) nebo obce, která je provozovatelem pohřebiště (viz § 996 občanského zákoníku).

Kdy je nutné informovat stát

V případě, že provozovatel pohřebiště na základě dostupných podkladů zjistí, že k opuštění hrobky nebo nemovitého hrobového zařízení došlo v době po 1. lednu 2014 (včetně), obeznámí s touto situací místně příslušné pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Informaci zašle úřadu k posouzení spolu s příslušnými doklady v písemné formě.

Pro určení doby opuštění hrobky či nemovitého hrobového zařízení doporučujeme zřídit hřbitovní komisi dle metodiky Ministerstva pro místní rozvoj.

Zdroj: MMR, 20.2.2024