Rušit hrobku slavné rodiny Porsche nechceme, mírní debatu starosta Vratislavic

  • od

Aktualne.cz, Pavel Mazanec, 2.3.2021

Patřili mezi nejvýznamnější osobnosti. Továrna Ignaze Ginzkeyho vyvážela koberce do celého světa, do rodiny Porsche se narodil pozdější slavný automobilový konstruktér. Hrobky obou rodů však v Liberci-Vratislavicích nad Nisou nemají známé majitele. Výzva radnice k jejich nalezení vyvolala obavy, že se radnice chystá oba hroby odstranit.

Vratislavice, kde se slavný konstruktér Ferdinand Porsche narodil a kde strávil prvních 18 let svého života, zveřejnily na své úřední desce výzvu, aby se přihlásili majitelé Porscheho hrobky. 

Ti jsou v současné chvíli neznámí a podle zákona tak lze užívací právo těchto hrobek považovat za zaniklé.

Krok radnice ihned rozvířil debatu, zda se Vratislavice nechystají hrobky svých dvou nejznámějších rodáků zrušit. „Pokud si náhodou potomci rodu Porsche nepřečtou vratislavickou úřední desku a nepřihlásí se o hrob s příslušnými doklady, přijdou tak Vratislavice o oblíbené poutní místo automobilových nadšenců,“ upozorňoval například Josef Jeništa na facebookové stránce Stalo se nad Nisou.

Vzniklé emoce ale koriguje starosta Vratislavic Lukáš Pohanka. „Před třemi lety jsme od Liberce získali do správy náš hřbitov, nedostali jsme k němu ale žádnou dokumentaci. Právě proto jsme vyvěsili na stránky obce tuto výzvu. Chceme pouze zjistit majitele, popřípadě dostat hrobky podle zákona do vlastnictví státu,“ říká Pohanka.

Vedení Vratislavic by naopak rádo hrobky rodin Porsche i Ginzkey zachovalo a opravilo. „O hrobku rodiny Porsche má předběžný zájem i společnost Škoda Auto, rádi bychom obě pietní místa na našem hřbitově opravili,“ upřesňuje starosta a dodává, že kromě opraveného rodného domu Ferdinanda Porscheho je právě hřbitov další oblíbenou zastávkou turistů.

Ve Vratislavicích připomíná slavného rodáka zmíněný rodný dům, který Škoda Auto přestavěla na muzeum. Objekt prošel výraznou přestavbou v roce 2016, která jej měla vrátit do podoby v době narození konstruktéra. Muzeum má tři expozice, které přibližují nejen život a dílo slavného rodáka, ale také počátky automobilového inženýrství obecně.